Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 097 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

BĘC WUJA W CZOŁO DWANAŚCIE RAZY

piątek, 10 maja 2013 9:14
Skocz do komentarzy

 

Piosenki nieistniejącej już Namysłowskiej Kapeli Podwórkowej „Bęc wuja w czoło” wciąż są pełne ciepła i humoru – o znakomitych (moim zdaniem) interpretacjach i tzw. interesującej zbiorowej osobowości już nawet nie wspomnę. Żal mi się zrobiło tych perełek, że tak coraz bardziej zanurzają się w zapomnieniu. Przetworzyłem je zatem na filmiki i zamieściłem na YouTube, a są to:

 

I śmiechu było wiele; http://youtu.be/Ip9eqkz_cKI 

Ach Zofija; http://youtu.be/NzTizGap5PI 

Bęc wuja w czoło; http://youtu.be/g6dcCH9Gk2o

Czy państwo w to wierzycie; http://youtu.be/3Z56BSqsJcw 

Gdyby się kwiatki pociły wódką; http://youtu.be/AA9ts1iMJs0

Hej siup - hej smyk; http://youtu.be/d-1IeTHHzSk 

Hop siup - kto się smuci; http://youtu.be/y-60fFdlxVk 

Kapela pięknie gra; http://youtu.be/CgDnTNYNtoM

Piechniczkana; http://youtu.be/JOEGCajHBVo

Rzuć pan groszem; http://youtu.be/qR30Dbcwy0I

Siedemset lat; http://youtu.be/HG-CF-yJrQ4

Spanie z dziewczyną nie jest winą. http://www.youtube.com/watch?v=4NJrcVR3fR0

 

Oprawy piosenek Kapeli stanowią rysunki i obrazy Andrzeliki Jazłowieckiej, Kazimierza A. Drapiewskiego, Henryka Ostrowskiego i Marcina Pasiecznika (Zombiego), a nawet przedwojenne namysłowskie kartki pocztowe i aktualne zdjęcia. Tych zdjęć są „tabuny”, autorstwa Tomka Burakowskiego, Krzysia Szymoniaka, Tadzia Nowaka, Tereski Hruby, Agnieszki Biegańskiej, Dorotki Jakubowskiej, o sobie już nawet nie wspomnę – które zdjęcie jest czyje, trudno dzisiaj dociekać… przecież w niektórych przypadkach upłynęły dziesięciolecia. Poprzestanę zatem na uogólnieniach.

 

          

 

Wróćmy zatem do Kapeli (tu cytuję pewną publikację): „Pierwszymi członkami założycielami Namysłowskiej Kapeli Podwórkowej byli: Eugeniusz Perak, Stanisław Próchnicki, Marian Kobylnik, Antoni Szydłowski, Ryszard Bojarczuk, Józef Komarnicki, Stanisław Brudka, a w następnym roku dołączyli: Mirosław Maryniak i Jan Cichecki i Marek Frankowski.

Z czasem do Kapeli dołączyli członkowie ówczesnego Kabaretu „Ksantypa” a wśród nich Kazimierz Jakubowski, Zenon Żurkiewicz i Tadeusz Kostecki uświetniając tym samym prezentowany repertuar.

W latach 1978–81 i 1985 zespół z dużym powodzeniem wystąpił w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Orkiestr Podwórkowych w Przemyślu (zdobył nagrodę). W latach 1978 i 1981 uczestniczył w Ogólnopolskim Turnieju Kapel w Krasnymstawie skąd przywiózł główną nagrodę. Bawił uczestników winobrania w Zielonej Górze w 1979 r. i pasażerów KS „Batory” podczas „Rejsu Przyjaźni” do Leningradu w 1980 r.

Koncertował na terenie całego kraju i kilkakrotnie za granicą (ZSRR, Czechosłowacja, NRD). Był „nadworną orkiestrą” Klubu Piłkarza Weterana imienia A. Piechniczka w Byczynie.

Około roku 1989 Kapela zawiesiła swą działalność, ale z inicjatywy Tadeusza Kosteckiego, w roku 2003 (w maju pierwszy koncert) z okazji Dnia Działacza i Animatora Kultury staraniem Namysłowskiego Ośrodka Kultury reaktywowano jej działalność.”

Niestety ożywienie kapeli nie trwało zbyt długo, bowiem na zawsze odszedł do lepszego ze światów jej animator - Tadek Kostecki.

Jako dopełnienie informacji dodam, że piosenki „Bęc wuja w czoło”  zostały zarejestrowane w latach 80. w studiu Polskiego Radia w Opolu (ponad 30 lat temu). Nie doczekał więc oficjalnej  publikacji nagrań Marek Frankowski, który przyszedł do Kapeli w 1979 roku, a w 2008 roku podążył za Tadkiem Kosteckim.

 Kazimierz Jakubowski

 

Podziel się
oceń
6
0
Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 11 lutego 2015 10:55

  Interesujący blog!

  autor Staslaw

  blog: http://tinyurl.com/nn3zvkx

 • dodano: 25 listopada 2013 12:50

  Platon Komarnicki i Józef Komarnicki to ojciec i syn :)

  autor Marta

 • dodano: 24 maja 2013 15:02

  Słucham i łza się w oku kręci. Starość ci to czy zespołu ponadczasowość........

  autor nina02

 • dodano: 22 maja 2013 10:58

  Bo to była naprawdę fajna Kapela!... Fajna - od nazwy poczynając, a na tekstach i ich interpretacji kończąc.

  autor Kaj

 • dodano: 22 maja 2013 10:51

  Ale tego się słucha i naprawdę jak fajnie ogląda!

  autor fyrfle

  blog: fyrfle

 • dodano: 10 maja 2013 18:34

  Jestem prawie pewien, że nie!... Prawie - to nie na 100%. Przykro mi.

  autor KaJ

 • dodano: 10 maja 2013 16:55

  Panie Kazimierzu, mam pytanko. Czy Józef Komarnicki i Platon Komarnicki to ta sama osoba?

  autor N23

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Licznik odwiedzin:  52 924  

O moim bloogu

Opinie, polemiki, felietony, zapiski podróżne.

O mnie

Praca: do niedawna prowadził prywatną działalność gospodarczą, był współwłaścicielem Gazety Ziemi Namysłowskiej, przez pewien czas pełnił obowiązki red. naczelnego w namysłowskim „Magazynie Powiatowym”, był redaktorem w „Panoramie Opolskiej”, redaktorem technicznym w „Gazecie z Głogówka:” reporterem Radia SUD, jest mlodszym instruktorem w Namysłowskim Ośrodku Kultury, opiekunem KMT „Wena”.
Wyróżnienia: Dyplom honorowy wojewody opolskiego za aktywną działalność na rzecz rozwoju ruchu artystycznego i społeczno-kulturalnego, 25 dyplomów i listów gratulacyjnych za prace w upowszechnianiu kultury w lokalnym środowisku, 16 nagród i wyróżnień literackich, 3 wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach recytatorskich (w tym srebrna i brązowa odznaka recytatora), dyplom uznania jednostki wojskowej (!), list pochwalny za pracę zaopatrzeniowca i magazyniera w ZRB MZEAS... i Medal XXXX lecia PRL (sic!)... Tego typu wyróżnień jest dużo więcej, ale kto by to liczył.

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 52924