Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 098 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Kochajmy Poetów: WIERSZE KRZYSZTOFA RĘBOWSKIEGO

czwartek, 30 maja 2013 11:07
Skocz do komentarzy

 

Podczas wieczoru autorskiego młodej namysłowskiej poetki Bożeny Ciupy-Krewskiej (4.05.2013) swój wiersz odczytał poeta Krzysztof Rębowski, dedykując go głównej bohaterce wieczoru – wiersz wzbudził  zainteresowanie widowni, która dała temu wyraz należnymi brawami. Na zdjęciu Poeta znajduje się między Bożeną Ciupą-Krewską (jeśli ktoś jeszcze nie wie, to ta z córeczką Julą), a wokalistką z Wrocławia, Hanią  Sosnowską. Z przyjemnością zamieszczam dwa wiersze Poety Krzysztofa (przysłał je specjalne dla nas!):

 

MONOTONIA

 

Zastanawia mnie pewna

monotonia zdarzeń

kolejne nacięcie na tyczce od pomidorów

a ja wiem swoje

To samo

nie dopita herbata

mydlana opera na ekranie

mokry ręcznik w kronikach

wydarzeń

Niby to samo

popołudniowy spacer

twoje długie rzęsy

kolejny dzień i noc

zaznaczone nacięciem

na tyczce od pomidorów

 

OSWAJANIE DESZCZU

 

Zamiast srebrników

oczy aksamitnych ryb

te płoną lepiej

niż bengalskie ognie

W zamian za świętość

siedem dni przy gładkim boku

zwinnej sarny

pieszczonej łagodnie

Zamiast pucharu poezji

rzeźbionego co dzień

razowych ust kromka

kosztowana w zgodzie

 

 

Kilka zdań o Krzysztofie Rębowskim: poeta, prozaik, Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiut poetycki w 1995 roku w czasopiśmie „Cogito” oraz w II programie Polskiego Radia w audycji Wacława Tkaczuka „Czas na debiut”. Współautor „Antologii poezji Cogito” (1997), „ Antologii poezji - 10 razy rok” (2004), „Antologii współczesnych sztuk słowiańskich – Między Ochrydą a Bugiem”, (2011) oraz Międzynarodowej Antologii Poezji „Garavi Sokak”, Inđija, Serbia 2011. Autor dwóch tomików poetyckich: „Wiersze” ( 2004) oraz „Dokumentacje” (2005). Wiersze i proza tłumaczone na języki serbski i bułgarski przez poetkę i tłumaczkę Olgę Lalić-Krowicką.

 

Kazimierz Jakubowski

Zdjęcie: Wilhelm Karud

 

Podziel się
oceń
0
0Więcej na ten temat


Licznik odwiedzin:  52 925  

O moim bloogu

Opinie, polemiki, felietony, zapiski podróżne.

O mnie

Praca: do niedawna prowadził prywatną działalność gospodarczą, był współwłaścicielem Gazety Ziemi Namysłowskiej, przez pewien czas pełnił obowiązki red. naczelnego w namysłowskim „Magazynie Powiatowym”, był redaktorem w „Panoramie Opolskiej”, redaktorem technicznym w „Gazecie z Głogówka:” reporterem Radia SUD, jest mlodszym instruktorem w Namysłowskim Ośrodku Kultury, opiekunem KMT „Wena”.
Wyróżnienia: Dyplom honorowy wojewody opolskiego za aktywną działalność na rzecz rozwoju ruchu artystycznego i społeczno-kulturalnego, 25 dyplomów i listów gratulacyjnych za prace w upowszechnianiu kultury w lokalnym środowisku, 16 nagród i wyróżnień literackich, 3 wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach recytatorskich (w tym srebrna i brązowa odznaka recytatora), dyplom uznania jednostki wojskowej (!), list pochwalny za pracę zaopatrzeniowca i magazyniera w ZRB MZEAS... i Medal XXXX lecia PRL (sic!)... Tego typu wyróżnień jest dużo więcej, ale kto by to liczył.

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 52925