Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 249 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


WYNIKI KONKURSU "O KWIAT DZIEWIĘĆSIŁA"

sobota, 25 sierpnia 2012 21:59

WERDYKT JURY III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO „O KWIAT DZIEWIĘĆSIŁA” ZORGANIZOWANEGO W SKOMIELNEJ CZARNEJ

 

Komisja konkursowa w składzie: Kazimierz Burnat  – przewodniczący jury (Wrocław), Marian Cieślik – sekretarz (Skomielna Czarna), Kazimierz Jakubowski (Namysłów), Wiesław Zieliński (Rzeszów), postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

I nagroda        – Karol Graczyk (Toruń),

II nagroda       – Celina Depa (Niechobrz),

III nagroda)     – Alina Mendrala (Siedliska)

Wyróżnienie   Waldemar Śliwa (Kraków)

 

Wyróżnienie Wójta Gminy Tokarnia za wiersz o tematyce przyrody górskiej: Krzysztof Kokot (Nowy Targ)

 

Wyróżnienie Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Skomielnej Czarnej za wiersz o tematyce pożarnictwa: Krzysztof Kokot (Nowy Targ).

 

Do publikacji w tomiku pokonkursowym (wiersze z trzech edycji) oprócz wierszy powyższych autorów, wybrano wiersz „Jesienna cisza” – Józefa Kardysia (Czermin).

 

 

  

Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z prezentacją almanachu pokonkursowego z dotychczasowych trzech edycji, odbędzie się 27 października 2012 r. w Skomielnej Czarnej. O szczegółach spotkania laureaci i autorzy wierszy wybranych do almanachu zostaną wcześniej powiadomieni.

Gratulujemy!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

NAMYSŁOWSKIE DOŻYNKI GMINNE 2012

sobota, 25 sierpnia 2012 17:13

 

odbędą się dnia 9 września 2012 roku w miejscowości Kamienna k. Namysłowa. W planie: ceremoniał dożynkowy, bogaty program artystyczny, bufety i stoiska gastronomiczne, urządzenia rekreacyjne dla dzieci i dorosłych. W imieniu organizatorów (Urzędu Miejskiego w Namysłowie i Namysłowskiego Ośrodka Kultury) serdecznie zapraszam –

Jacek Korzeń

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

MUZEUM JAK Z IGŁY

czwartek, 23 sierpnia 2012 11:14

 

Namysłowskie muzeum znajduje się przy ulicy Szkolnej - budynek pod względem technicznym oddany już jest do użytku, choć podpisywane są jeszcze różnego rodzaju umowy, związane z jego funkcjonowaniem. Wkrótce będzie się tutaj znajdowała odpowiednio wyposażona sala audiowizualna do przeprowadzania lekcji muzealnych, wykładów czy spotkań autorskich, będą też sale wystaw czasowych oraz pomieszczenia, w których prezentowane będą eksponaty z Namysłowa i okolic, zaś na piętrze przewidziano miejsce na bibliotekę zawierającą zbiory Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej oraz czytelnię.

 

 

Czy na pewno to wszystko tutaj się pomieści? - wszak na zewnątrz budynek  prezentuje się wprawdzie wspaniale, ale nie oddaje właściwych gabarytów pomieszczeń, wydaje się zbyt mały na takie zamiary. Zapewniam jednak, że wewnątrz sprawa przedstawia się zupełnie inaczej i nawet teraz, kiedy pomieszczenia nie są jeszcze wypełnione wyposażeniem i stosownymi artefaktami, to zwiedzenie tychże może nieźle zwiedzającego zmęczyć, mimo zachwytów nad pięknie wybrukowanym głównym korytarzem, pruskim murem, czy belkami stropowymi tworzącymi na poddaszu fantastyczną plątaninę.

 

 

Budynek przy ulicy Szkolnej jest swoistą „perłą w koronie” Opolszczyzny. Niewiele jest takich obiektów na terenie kraju, a na terenie Śląska są bodaj tylko dwa. Muzeum powstało w budynku dawnej szkoły ewangelickiej, za środki pochodzące z  funduszu unijnego. Rewitalizacja zabytków kosztować będzie około 5 mln złotych. Użyłem liczby mnogiej pisząc o zabytkach, pamiętając także o rewitalizacji młyna, w którym znajdować będzie się Dom Młynarza i młyn będzie znów miał szansę funkcjonowania z zachowaniem wszelkich istotnych tradycyjnych metod przetwarzania zboża.

 

 

Niewątpliwym walorem jest to – o czym powinniśmy pamiętać zwiedzając muzeum – że materiały użyte do budowy szkoły ewangelickiej pochodzą z rozbiórki pierwszego kościoła ewangelickiego w Namysłowie, są więc jak najbardziej autentyczne. Wyposażenie muzeum jest już pieczołowicie przygotowywane, odnawiane. W kolejce do renowacji stoją zabytkowe skrzynie, rokokowe biurko… Wiele mebli muzeum zawdzięcza hojności burmistrza Namysłowa. Pisząc „namysłowskich mebli” mam oczywiście na uwadze meble charakterystyczne dla naszego regionu.

 

Po Muzeum nowiutkim „jak z igły” oprowadzała nas Pani Jadwiga Kawecka z Namysłowskiego Ośrodka Kultury i to jej zawdzięczamy wszelkie o naszej Izbie Regionalnej informacje.

Kazimierz Jakubowski

(z  wnukiem Nikodemem)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

ŻEGNAJĄC WAKACJE 2012 (26.VIII.2012)

czwartek, 23 sierpnia 2012 11:00

 

 

Namysłowski Ośrodek Kultury zaprasza na muzyczne popołudnie, które rozpocznie się 26 sierpnia br. O godzinie 16.00 na płycie Rynku Miejskiego przy Ratuszu. Specjalnie dla Państwa wystąpią Namysłowska Orkiestra Dęta i Studio Piosenki.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy zestaw gier, konkursów i zabaw.

Polecam i zapraszam - 

Jacek Korzeń


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

WKRÓTCE „BITWA POD LENINO” (25.VIII,2012)

czwartek, 23 sierpnia 2012 10:54

„I milczą transzeje, i czasem z oddali,
Jak duch – koczująca armata wypali.”

Lucjan Szenwald

Fragment „Ballady o pierwszym batalionie”

 

 

 Inscenizacja historyczna Bitwy pod Lenino odbędzie się 25 sierpnia 2012 r. na boisku „Żubrów” w Smarchowicach Śląskich. O rekonstrukcji tego wydarzenia  oraz działalności Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Oka" z prezesem tej Grupy Tadeuszem Kwietniem rozmawia Kazimierz Jakubowski

 

Zacznijmy od podstaw: Jakiego wydarzenia (wydarzeń) pokaz dotyczy - temat jest zmienny, czy wciąż ten sam?

Tegoroczna inscenizacja historyczna w Smarchowicach Śląskich dotyczy początku szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego. Przedstawimy kilka epizodów z formowania 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty w Sielcach nad Oką i jej chrztu bojowego pod Lenino. To temat inny niż w zeszłym roku, kiedy przedstawialiśmy przełamanie linii Bartholda i wydarzenia z Podgajów w 1945r.

 

Kto jest pomysłodawcą? Kto wykonawcą? Skąd środki?

Pomysłodawcami inscenizacji historycznej „Bitwa pod Lenino" są członkowie GRH „Oka" z prezesem Tadeuszem Kwietniem na czele. Oni są także głównymi wykonawcami części historycznej imprezy. Współorganizatorami są również: parafia Przeczów, sołtys Smarchowic Śląskich i zespół szkolno-przedszkolny w Ligocie Książęcej. Środki na realizację inscenizacji pochodzą od Starostwa Powiatowego w Namysłowie, Gminy Namysłów oraz prywatnych sponsorów.

 

Ile razy dotychczas pomysł realizowano, jaka była skuteczność, jaka ilość uczestników, zainteresowanie, ewentualne problemy?

Jest to druga edycja naszej imprezy. Po raz pierwszy inscenizację historyczną w Smarchowicach Śląskich można było zobaczyć 19.03.2011r. Wówczas w imprezie brało udział ok. 100 rekonstruktorów. Inscenizacja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem widzów, którzy przyjeżdżali do Smarchowic nierzadko z miejscowości oddalonych nawet o 400 km oraz rekonstruktorzy z Anglii oraz Czech.

 

Skąd realizatorzy mają rekwizyty, z jakich korzystają źródeł dotyczących wiedzy o wydarzeniach?

Rekwizyty, które wykorzystują realizatorzy, to elementy prywatnych kolekcji rekonstruktorów. Każdy z ponad setki rekonstruktorów biorących udział w inscenizacji bitwy ma swój własny mundur, oporządzenie i nierzadko cięższy sprzęt - jak np. niemiecki pojazd wojskowy Sd.Kfz., który będzie można zobaczyć w Smarchowicach.

Przy rekonstrukcji wydarzeń oraz mundurów korzystamy z zachowanych rozkazów, zdjęć i filmów archiwalnych, ustnych relacji świadków wydarzeń czy zachowanych oryginalnych egzemplarzy mundurów czy sprzętu.

 

Plany na przyszłość?

W najbliższej przyszłości chcemy właśnie jak najlepiej przeprowadzić naszą imprezę „Bitwa pod Lenino". Później planujemy udział w kolejnej już produkcji filmowej oraz inscenizacjach historycznych w innych częściach kraju.

 

Słów kilka do patronów, opiekunów, sponsorów, uczestników, widzów... ?

Przede wszystkim chcemy podziękować za pomoc współorganizatorom parafii Przeczów, sołtysowi Smarchowic Śląskich i Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Ligocie Książęcej, a także Starostwu Powiatowemu w Namysłowie i Gminie Namysłów, oraz wszystkim innym patronom i sponsorom. Już w sobotę czeka nas „Bitwa pod Lenino", na którą przybędą rekonstruktorzy z całej Polski - m. in. z Tomaszowa Lubelskiego, Rzeszowa, Radomia czy Warszawy... Będziemy się starać, aby tegoroczna inscenizacja wypadła jeszcze lepiej niż zeszłoroczne „Przełamanie linii Bartholda".

 

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w realizacji zamierzeń.

Kazimierz Jakubowski


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


Licznik odwiedzin:  52 325  

O moim bloogu

Opinie, polemiki, felietony, zapiski podróżne.

O mnie

Praca: do niedawna prowadził prywatną działalność gospodarczą, był współwłaścicielem Gazety Ziemi Namysłowskiej, przez pewien czas pełnił obowiązki red. naczelnego w namysłowskim „Magazynie Powiatowym”, był redaktorem w „Panoramie Opolskiej”, redaktorem technicznym w „Gazecie z Głogówka:” reporterem Radia SUD, jest mlodszym instruktorem w Namysłowskim Ośrodku Kultury, opiekunem KMT „Wena”.
Wyróżnienia: Dyplom honorowy wojewody opolskiego za aktywną działalność na rzecz rozwoju ruchu artystycznego i społeczno-kulturalnego, 25 dyplomów i listów gratulacyjnych za prace w upowszechnianiu kultury w lokalnym środowisku, 16 nagród i wyróżnień literackich, 3 wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach recytatorskich (w tym srebrna i brązowa odznaka recytatora), dyplom uznania jednostki wojskowej (!), list pochwalny za pracę zaopatrzeniowca i magazyniera w ZRB MZEAS... i Medal XXXX lecia PRL (sic!)... Tego typu wyróżnień jest dużo więcej, ale kto by to liczył.

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 52325